Live Earth / Live Aid / Live 8

To seria koncertów organizowana w różnych miastach od 1985 roku, której dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. Pierwsza i zarazem najsłynniejsza edycja koncertów pt.

Live Aid, zorganizowana przez Boba Geldofa i Midge’a Urge w lipcu 1985 roku. Występy miały miejsce w Londynie oraz w Nowym Jorku, a cały dochód miał na celu walkę z głodem w Etiopii.

Na scenie stadionu Wembley pojawiły się takie gwiazdy jak Queen (ich koncert uznano za najlepszy występ w historii rock and rolla), David Bowie, Elton John, Dire Straits, na stadionie JFK zagrali m.in.

: Led Zeppelin, Black Sabbath, Madonna, Eric Clapton i wielu innych. Kolejna edycja odbyła się w 2005 roku pod nazwą Live 8 i związana była ze szczytem G8 w Szkocji.

Celem koncertów było zmuszenie przywódców najbogatszych państw świata do anulowania długów najbiedniejszych krajów oraz wsparcie pomocy humanitarnej. Koncerty miały miejsce w 11 miastach świata, a pojawiły się na nich największe gwiazdy : Pink Floyd, U2, Coldplay, Metallica, Shakira, Linkin Park czy Destiny’s Child.

Ostatni z serii koncertów pod nazwą Live Earth odbył się w 2007 roku, na wszystkich 7 kontynentach. Jego inicjatorem był Al Gore, szacuje się, że dzięki transmisji satelitarnej koncert obejrzało ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie.

You may also like...